[Bild] SRF logotyp
Synskadades Riksförbund

Stockholm 4.7.2001

Mer pengar till svensk ögonforskning!

Synskadades Riksförbund (SRF), intresseorganisation för landets synskadade, ger nu ytterligare 1,5 miljon kronor för att stimulera svensk ögonforskning. Pengarna överlämnas till Synfrämjandets forskningsfond, som bildats av SRF, Svenska ögonläkareföreningen och Optikerförbundet.

SRF har en ögonforskningsfond som årligen delar ut pengar till svensk ögonforskning.

- Vi hoppas att dessa pengar ska stimulera bland andra unga forskare att utveckla kunskaperna om olika ögonsjukdomar och ytterst, självklart, att nya metoder ska komma fram som förebygger eller botar olika former av ögonskador, säger Urban Fernquist, verksamhetsledare på Synskadades Riksförbund.

SRF-fonden användes nyligen också till ett riktat forskningsbidrag till ögonklinikerna i Lund och Linköping samt S:t Eriks Ögonsjukhus i Stockholm, för att öka kunskaperna om näthinnesjukdomen makuladegeneration, som flertalet av SRF:s medlemmar har som diagnos. Det är e